A vlies tapéta felrakása egy kis utánajárással akár szakember bevonása nélkül is kivitelezhető. Ha megvan benned az elhatározás, egy kis iránymutatással, és néhány könnyen beszerezhető kiegészítővel rövid időn belül végezhetsz a falfelületek újragondolásával. Mutatjuk, hogy milyen eszközökre lesz szükséged, és miket nem szabad figyelmen kívül hagynod.
Mielőtt bemutatnánk a legfontosabb lépéseket, vegyük sorra, hogy milyen alapanyagokra és szerszámokra lesz szükséged a munkálatok elvégzéséhez.
• tapéta
• tapétaragasztó
• edény
• létra
• széles ecset
• függőón
• ceruza
• vonalzó
A tapéta felrakása nem nagy ördöngösség. A hibázási lehetőség a részletekben rejlik. Ilyen például a falfelület megfelelő előkészítése. Hiába ugyanis a szakszerű, precíz felhelyezés, ha a falfelület nem egyenletes, minden igyekezeted hiábavaló lesz.
A felületnek teljesen száraznak, simának és tisztának kell lennie. Amíg ezt a három feltételt nem tudod biztosítani, bele se kezdj a tapéta tekercsek kicsomagolásába. Az egyenetlen felületű glettelést vagy a korábbi tapéta maradványait egy közepes finomságú csiszolópapír segítségével könnyen el tudod tüntetni. Friss vakolat esetén nem szabad megfeledkezned egy vékony enyv réteg felviteléről, amivel biztosíthatod, hogy a tapétaragasztó megfelelő tapadást biztosítson (ennek a rétegnek a száradási ideje kb. 1–2 óra).
A tapétáknak és a ragasztóknak is több típusa létezik. Figyelj oda, hogy mindig a kiválasztott tapéta fajtájához és súlyához illeszkedő rögzítő anyagot válassz – ellenkező esetben elégtelen lehet a tapadás, elszíneződés és penészesedés alakulhat ki.
A tapétaragasztó használata előtt minden esetben figyelmesen olvasd el – és kövesd – a csomagoláson feltüntetett használati utasítást. Általában por állagú alapanyagról van szó, amit egy vödörbe öntve, víz hozzáadásával pillanatok alatt kenhető állapotúvá tehetsz (vlies tapéta esetén Decotric Vlies tapétaragasztót javasolt használni).
A vlies tapéták esetében az alsó, hordozó réteg egy magas minőségű textilrost anyag. Felhasználása egyszerű: csak a falat kell lekenned ragasztóval. Mivel a tapéta szárazon kerül fel, nem fordulhat elő a száradást követő összehúzódás. Újra tapétázásnál a felső réteg könnyedén lehúzható, a falon maradt vlies pedig kitűnő alapot biztosít.
A munkálatok megkezdése előtt áramtalanítsd a helyiséget, majd pontosan határozd meg, hogy a padlótól a falfelület felső szegélyéig mekkora magassággal kell számolnod – mindig legalább 5 centiméter ráhagyással kalkulálj, mert előfordulhatnak eltérések a fal magasságában. Ha van, lógass le a mennyezetről egy függőónt, és jelölj ki egy függőleges vezető vonalat. Ezt követően megkezdheted a tapétacsíkok méretre vágását.
A következő lépés a ragasztó felhordása. Egy széles ecset segítségével vigyél fel egy vékony réteget a falra – ezt először hosszanti irányban, majd a felvitt réteget széthordva keresztbe, a szélek irányába érdemes megtenned. Ügyelj rá, hogy ne maradjon ragasztómentes felület! Ha ezzel végeztél, következhet a tapéta felhelyezése.
A tapéta felragasztását mindig felülről lefelé haladva végezd. A legelső csíkot a szoba egyik sarkában kezdd el úgy, hogy 2–3 cm szélességben átérjen a szomszédos falra (erre a fal egyenetlensége miatt van szükség). Fogd meg az első tekercs két sarkát, illeszd a tapétázandó felület felső széléig, majd egy festőhenger segítségével simítsd a falra a teljes csíkot. A levegőburborékok biztos távozása, a ragasztó egyenletes szétoszlatása és a megfelelő tapadás érdekében középről a szélek felé haladva, vízszintes és függőleges mozdulatokkal görgesd végig a hengert (vagy azt az eszközt, amit az elsimításhoz használsz).
Az első csík felhelyezése után minden további rétegnél az illesztésekre és a minták megfelelő találkozására egyaránt oda kell figyelned, a rétegek alól esetleg kiszoruló ragasztót pedig minél hamarabb le kell törölnöd!
• A tapéták általános szélessége 53 cm, de egyre gyakrabban lehet olyan tekercsekkel találkozni, amelyek eltérnek a szabvány mérettől. Mindig ellenőrizd ezt az adatot, hiszen a tervezés során fontos tisztában lenned a pontos szélességgel!
• A szélesebb tapétákkal gyorsabban haladhatsz, de felhelyezésük körülményesebb lehet, nagyobb odafigyelést igényelhet. A tekercsek kiválasztásánál ezt is érdemes észben tartanod!
• A kikalkulált mennyiségnél legalább egy tekerccsel mindig többet vásárolj! Ha a munkálatok vége felé döbbensz rá, hogy nem lesz elég az alapanyag, előfordulhat, hogy utólag már nem tudod ugyanazt a típust beszerezni.
• A tapéta felragasztás után előfordulhat, hogy felhólyagosodik, majd kisimul. Ha légbuborékok maradnak, egy tűvel ki tudod szúrni, és elsimíthatóvá válik a felület.
• A munkálatok végén előfordulhat, hogy a felragasztott ívek szélei elállnak. Ezt úgy korrigálhatod, hogy óvatosan felhajtod a problémás részt, egy ragasztóba mártott fülpiszkáló segítségével bekened a kimaradt falrészt, majd lesimítod a tapétát.
• Ha először fogsz tapétát felrakni, érdemes szabadon illeszthető mintájú alapanyagot választhatod. Az apró, teljes felületet beborító mintázatnak köszönhetően nem lesznek észrevehetők az esetleges illesztési hibák.
• Kissé egyenetlen falfelületek esetén szintén a sűrűn, apró mintázatokkal díszített tekercsek lehetnek az ideális választások. A nagy, geometrikus minták az egyenetlen felületeket csak még kézzelfoghatóbbá teszik.
• Azt javasoljuk, hogy az első próbálkozás alkalmával kizárólag olyan helyiség tapétázásába vesd bele magad, ami egy ablak és néhány kapcsoló kivételével nem tartogat más kihívást számodra. A radiátorok, lámpafoglalatok vagy a mennyezet precíz befedése nagyobb gyakorlatot, sokkal több türelmet – és általában két embert – igényel!
Nem tudod, hogy mennyi tapétára, ragasztóra vagy egyéb kiegészítőre lesz szükséged, hogy biztosan ne maradj alapanyag nélkül a munkálatok során? Fordulj bizalommal a TTL szakáruházak munkatársaihoz, akik segítenek az igényeidnek megfelelő termékek kiválasztásában, és a szükséges alapanyag-mennyiség kiszámításában.
A legnépszerűbb tapétákat IDE KATTINTVA tekintheted meg.