Milyen legyen a színe? Milyen legyen a mintázata? Mekkora legyen a laminált padló vastagsága? Amikor egy helyiségbe új padlóburkolatot keresel, több szempontot is érdemes végigzongoráznod, de nem biztos, hogy az imént feltett kérdések a legfontosabbak, amikre választ kell találnod.
Tapasztalataink alapján, ha valaki fa padlóburkolatot keres, az egyik leggyakrabban vizsgált tulajdonság – a szín és a mintázat mellett – a laminált padló vastagsága. Elterjedt ugyanis az a vélekedés, hogy minél magasabb a vastagságot jelölő szám, annál időtállóbb és strapabíróbb darabról beszélhetünk. Hogy ennek az állításnak van-e valóságalapja, arról érdemes egy picit részletesebben szót ejteni.
Ha röviden szeretnénk válaszolni: igen. Ha hosszabban: nem feltétlenül, hiszen nem ez az a tulajdonság, amit elsőként érdemes megvizsgálnod, ha hosszú élettartamú laminált padlót keresel. Vannak ugyanis a vastagság mellett egyéb fontos szempontok is.
1. Ilyen például a laminált padló sűrűsége vagy ütésállósága. Ennek a szempontnak a jelentősége akár egy szelet kenyér és egy puffasztott rizsszelet segítségével is könnyedén érzékeltethető. Hasonló a vastagságuk? Igen. Megegyezik a tápértékük? Természetesen nem. Ugyanez igaz a padlóburkolatok esetében is. Nagyon fontos megvizsgálni a sűrűségüket. Ha ütés- és nyomásálló lapokat szeretnél, keresd a csomagoláson az 5G jelölést.
2. Másik fontos szempont a laminált padló kopásállósága. Erről az AC besorolás szolgáltat információt. Az AC1 jelölésű darabok elsősorban keveset használt háló- és vendégszobákban, az AC2 jelölésűek étkezőkben és nappalikban, az AC3 jelölésűek alacsonyabb forgalmú irodákban, az AC4 és AC5 jelölésűek pedig akár vendéglátóhelyekben vagy forgalmas középületekben is megállják a helyüket.
3. A harmadik fontos szempont a laminált padló alkalmazási osztálya. Ezt a tulajdonságot egy kétjegyű szám jelöli, és általában a kopásállósági (AC) besorolás mögött egy perjellel elválasztva található a csomagolásokon (például: AC2/22). Az első számjegy a használat környezetére (2 – háztartási, 3 – kereskedelmi), a második szám pedig a terhelhetőségre utal (az 1-es a legkevésbé, a 4-es a leginkább terhelhető). Tehát egy 21-es jelölésű burkolat keveset használt otthoni helyiségekbe, egy 33-as jelölésű viszont akár egy osztályterembe is ideális választás.
4. Sokan azt gondolják, hogy a laminált padlók fózolása csak esztétikai szempontból fontos kérdés, pedig a szélek ferde vágása az értékállóságban is szerepet játszik. A falapok – természetükből adódóan – elmozdulhatnak, a keletkező mikro rések vagy az esetlegesen kialakuló szintkülönbségek fózolt darabok esetében egyáltalán nem észrevehetők, így sokkal tovább képesek megőrizni a dekoratív összhatást.
A fózolás a parketta széleinek ferde, 45 fokos vágását jelenti. A lerakott lapok illesztésénél egy körülbelül 1 mm mély, V alakú horony jelenik meg, ami a sík felületnek térérzetet és eleganciát kölcsönöz. Megkülönböztetünk két (2V) és négy (4V) oldalon fózolt darabokat. Az első esetben csak a két hosszanti oldalon található ferde vágás, utóbbi esetben mind a négy oldalon. Ha nemcsak dekoratív, hanem hosszú élettartamú burkolatot keresel, érdemes a fózolt kialakítású darabok mellett döntened.
5. Utolsó pontként fontos még megemlíteni az elmúlt évek egyik korszakalkotó újdonságát: a vízálló padlóburkolatok megjelenését. A Megaloc Aqua Protect védelemmel ellátott lapok akár 24 órán keresztül is képesek ellenállni a víznek – a speciális hydrophob bevonatnak és illesztési technológiának köszönhetően ezek a burkolatok egyáltalán nem szívják magukba a folyadékot. Ha szeretnéd elkerülni, hogy a laminált padló egy baleset következtében felpúposodjon, keresd a Megaloc Aqua Protect jelöléssel ellátott darabokat!
Természetesen a strapabíróság mellett a külcsínről sem szabad megfeledkezni. A szín vagy a mintázat valójában „csak” esztétikai szempontból fontos, de hiába tart ki melletted egy laminált padló akár 2–3 évtizeden keresztül, ha ez idő alatt végig csak az jár a fejedben, hogy egy sötétebb, világosabb vagy természetesebb hatású burkolat jobban illett volna a lakásba.
Nem mindegy, hogy milyen vastag padlóburkolatokról beszélünk. Teljesen más a helyzet, ha 7 helyett 8 vagy 10 helyett 12 milliméteres lap mellet teszed le a voksod. Ennek elsősorban az illesztési rendszer az oka. A vékonyabb laminált padlóknál akár egyetlen plusz milliméter esetén is érzékelhetően megnő a klikkes rendszer stabilitása. 10 mm felett kevésbé kézzel fogható a stabilitás növekedése.
Fontos azonban észben tartanod, hogy a laminált padló vastagsága csupán egyetlen szempont a sok közül. Az imént felsorolt tényezőkre – a sűrűségre, az ütésállóságra, az alkalmazási osztályra, a fózoltságra vagy a vízállóságra – sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetned, amikor döntést hozol egy burkolattal kapcsolatban!
A MODENA OAK, a CATALONIA OAK és az OUTBACK PINE laminált padlók nemcsak a legmagasabb minőségi színvonallal, a kimagasló kopásállósággal és a pofonegyszerű beépítési technológiával vesznek le a lábadról, hanem a V-csatlakozásnak köszönhetően az igazi fapadlók varázsát is közvetítik. Az illesztések vonzó deszkahatást kölcsönöznek, és egyedi térérzetet keltenek. Bármelyiket választod, a hálószobában, a gyerekszobában vagy a nappalidban is hosszú éveken keresztül hű társaid lesznek.
Az APPALCHIAN HICKORY, TOBACCO OAK és EURUS OAK laminált padlók nemcsak intenzív otthoni, hanem akár irodai használatra is alkalmasak. A valódi fapadlók tökéletes alternatívái. Strapabírók, mintázatuk és struktúrájuk természetes megjelenést sugall.
A konyhában, az étkezőben vagy a fürdőszobában gyakran előfordul, és szinte elkerülhetetlen, hogy a víz vagy valamilyen folyadék a padlón kössön ki. Az ARAMIS OAK, CLAYBORNE OAK és FERNANDEZ OAK laminált padlók esetében biztos lehetsz benne, hogy a kis balesetek nem válnak nagyobb katasztrófává. Ha pedig 24 órás Megaloc Aqua Protect védelmet szeretnél, a RAINY OAK vagy a TITICACA OAK burkolatok lesznek számodra az ideális választások.
Bízunk benne, hogy körvonalazódott benned, mi mindenre érdemes odafigyelned, ha laminált padlót keresel. Látogass el online bemutatótermünkbe (KATTINTS IDE), vagy keresd fel személyesen a TTL szakáruházakat (KATTINTS IDE), ahol felkészült és tapasztalt munkatársaink készséggel segítsenek a megfelelő padlóburkolat kiválasztásában.